Zonal Level Sports

Zonal Sports Activity 2019

Zone IX Dist. North West A

S.No

Name of Events

Category

Name of Student

Position in Zone

1

Throw Ball

Junior Girls

Capt - Anshika Rana (X)

Vice Capt – Lucky (VI)

Pari, Palak Rathi, Kritika, Komal-IX

Saifali Rana,Yukta, Tamanna-X

Tanya, Deepika Sen-XI

Megha-XII

First

2

Throw Ball

Senior Boys

Capt - Karan(XII)

Vice Capt - Pawan(XII)

Nikhil-X

Rohan, Ansh, Yash, Jiten, Shubham Saini, Anish, Dhruv-XI

 Aman, Nishant, Abhishek Swami-XII

First

3

Throw Ball

Junior Boys

Capt – Harsh Swami (X)

Vice Capt – Anish Jangu (X)

Venkatesh-VIII

Jai, Vishal,Abhinav, Yash Kumar – IX

Sunny, Sagar Swami –X

First

4

Throw Ball

Sub-Junior Boys

Capt – Lakshit (VII)

Vice Capt – Shubham (IX)

Ishant-V

Harshwardhan-VII

Shivam, Arvinder, Manjesh, RUdra, Vinay, Harshit-VIII

Shubham Ravidas-IX

Second

5

Athletics (800m)

Senior Girls

KM Chanda-XI

First

6

Athletics (1500m)

Senior Girls

KM Chanda-XI

First

7

Athletics (800m)

Senior Boys

Yash Sehrawat-XI

Third

8

Athletics (1500m)

Senior Boys

Yash Sehrawat-XI

Third

9

Volley Ball

Sub Junior Girls

Capt – Sanya-VII

Vice Capt – Lucky Janghu-VI

Unnati, Khushi, Muskan Janghu, Muskan, Deepali, Diksha,      Jahnvi – VII

Dimple, Lalitya – VI

Bharti - VIII

 

Third

10

Kabaddi

Sub Junior

Capt – Manav-IX

Vice Capt – Rishi-VIII

Manav-IX, Manjesh-VIII,Rishi-VIII, Mayank – IX, Pankaj-VII, Ritik-VIII, Kavyansh-IX, Parth-IX, Rohan-VII, Chetan-VII, Sunny-IX, Nitin-VII

First

11

Volley Ball

Senior Boys

Capt- Karan –XII

Vice Capt – Pawan Negi –XII

Nikhil-X , Aman –XI, Anish – XI, Rohan –XI, Ajay –XI, Ansh- XI, Vikas –XI,  Nishant –XII, Chetan -XI

 

12

 

Volley Ball

Sub Junior Boys

CAPT- HARSHWARDHAN-VII, VICE CAPT – ARVINDER-VIII,

Mukul –VI, Ishant- V, Kartik- VI, Lakshya Chauhan –VII, Harshit- VII, Shivam –VIII, Aryan –IX, Prayag – IX , Shubham –IX, Mayank - IX

 

 

ZONAL ATHELETIC MEET 2019-20
ZONE –IX  

DISTRICT – NORTH WERST

(DIRECTORATE OF EDUCATION, DELHI)

S.No

Name of students

Events

Category

Position

1

YASH SEHRAWAT

CROSS COUNTRY

U-19 BOYS

GOLD

2

K M CHANDA

CROSS COUNTRY

U-19 GIRLS

GOLD

3

K M CHANDA

1500 Mtrs.

U-19 GIRLS

GOLD

4

K M CHANDA

800 Mtrs.

U-19 GIRLS

GOLD

5

LOKESH

3000 Mtrs.

U-17 BOYS

GOLD

6

YASH

 1500 Mtrs.

U-19 BOYS

SILVER

7

YASH

 800 Mtrs.

U-19 BOYS

SILVER

8

LOKESH

 800 Mtrs.

U-17 BOYS

SILVER

9

VIKASH

3000 Mtrs.

U-19 BOYS

SILVER

10

K M CHANDA

 3000Mtrs.

U-19 GIRLS

SILVER

11

VIKASH

CROSS COUNTRY

U -19 BOYS

BRONZE

12

SUBHKARAN

200Mtrs.

U-17 BOYS

BRONZE

13

LUCKY,MUSKAN,MONIKA,

BHARTI

4X100m RELAY

U-14 GIRLS

BRONZE

14

VANSHIKA,MONA,KHUSHI

ANIKTA,

4X400m RELAY

U-17 GIRLS

BRONZE

 

GOLD – 05             SILVER – 05           BRONZE- 04

TOTAL - 14


Achievement in CBSE Sports competition (2019-2020)

S. NO

NAME OF STUDENT

CLASS

EVENT

CATEGORY

POSITION

1

Yash Sehrawat       

XI 

1500m

U-19               

Gold Medal

2

Km Chanda             

XI

800m

U-19               

Gold Medal

3

Yash Sehrawat       

XI

800m

U-19              

Silver Medal

  • Educational Environment

    Offers World Class Educational Environment.

  • Continuous and comprehensive evaluation

    The school follows Continuous and comprehensive evaluation for students of all classes.

  • Facilities

    Facilities provide spaces for learning. Their maintenance itself happens through constant learning.

  • School

    Value based education through various activities of the school.

  • opportunities

    Ample opportunities to participate on state as well as national level Competitions and Tournaments.

  • e-Care app on mobile

    The school follows Continuous and comprehensive evaluation for students of all classes.

e-Care Mobile App
CRPS Delhi School, Bakhtawarpur
JOIN US ON